Refleksoterapia jest jednocześnie sztuką i nauką, a przede wszystkim niezwykle skuteczną formą terapii i relaksacji. Wymaga traktowania człowieka jako niepodzielnej całości, obejmującej ciało, umysł i ducha.

Terapeuta wykonując zabieg nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się też na stwarzającym problem narządzie czy układzie, ale rozważa zaistniałą dolegliwość w kontekście całego organizmu. Terapia uciskowa punktów reflektorycznych powoduje reakcje fizjologiczne, które stymulują potencjał samouzdrawiania organizmu. Celem zabiegu jest takie oddziaływanie na pacjenta, dzięki któremu odzyska on fizjologiczny stan równowagi, a co za tym idzie i zdrowie.

To nie terapeuta leczy – organizm leczy się sam. Terapeuta tylko pomaga mu naturalnie i prawidłowo funkcjonować – eliminować toksyny i odblokowywać meridiany.

 

Efekty uzyskiwane w wyniku refleksoterapii są różne, uzależnione od konkretnego przypadku. W sensie ogólnym chodzi o wywołanie procesu samoleczenia.

Co to są meridiany?

Zgodnie z tradycją medycyny chińskiej organizm ludzki funkcjonuje prawidłowo dzięki swobodnemu przepływowi energii życiowej (chi) przez kanały, nazywane również ścieżkami energetycznymi lub meridianami. Jeżeli dojdzie do zastoju energii w meridianach, to krążenie energii zostanie zaburzone i rozpoczyna się proces chorobowy. W refleksologii człowiek – poprzez ciało, psychikę i ducha – traktowany jest jako całość.


Stopy

Często nasze stłumione emocje, praca, stres czy ciężkie przeżycia blokują przepływ siły życiowej i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Pojawiają się wówczas wszelkiego rodzaju bóle, choroby, nerwice, bezsenność, stres, chroniczne zmęczenie – a właśnie stopy jako pierwsze najczęściej sygnalizują zbliżającą się chorobę.

Ponieważ stopy stanowią mikrokosmos naszego organizmu, poprzez precyzyjne uciskanie odpowiedniego punktu na stopie można oddziaływać na powiązany z nim organ – jest to masaż serca, płuc, nerek i innych narządów wewnętrznych wykonywany poprzez stopy.

 


Dłonie

Masaż dłoni ma tę zaletę, że można go zrobić samemu. Ale na początku warto skorzystać z profesjonalnego masażu, by nauczyć się zasad.
Terapeuta zaczyna od delikatnego rozluźnienia dłoni. Następnie przechodzi do początkowo słabego, potem trochę mocniejszego ucisku w kierunku od czubków palców w dół.  Używając głównie kciuka, ruchem okrężnym lub punktowym masuje każdy centymetr skóry, przede wszystkim po wewnętrznej stronie dłoni.

 

 

 

 


Twarz i głowa

Refleksologia twarzy i głowy to forma wyciszania naszych emocji i problemów fizyczno – psychicznych z tą tylko różnicą, że nikt nie prowokuje nas do wyznań swoich tajemnic i problemów – rozwiązujemy je sami z sobą będąc w stanie głębokiego relaksu i odprężenia.

Fizyczne doznania są równie zaskakujące. Kompletne odprężenie z całkowitym rozluźnieniem wszystkich mięśni i splotów energetycznych i kompletny wypoczynek uzyskany w krótkim czasie trwania zabiegu.

 

Refleksoterapia twarzy i głowy jest doskonałym uzupełnieniem zabiegów na stopach czy dłoniach w przypadkach problemów emocjonalnych, przedłużających się stanów stresowych i depresyjnych.